Gostujoči predavatelji bodo govorili o razmerah na Štajerskem, Koroškem in Kranjskem v drugi polovici 15. in v 16. stoletja, največ prispevkov pa se nanaša na območje Mežiške, Mislinjske in Dravske doline. V omenjenem muzeju so namreč ugotovili, da so, kljub številnim in pogostim turškim vpadom, o katerih pišejo zgodovinski viri, arheološke najdbe, vezane na tujo vojsko, odsotne ali še neprepoznane.
Maloštevilne rekonstrukcije objektov iz tega časa, kot primeri dobrih praks v Sloveniji in tujini, jim bodo v spodbudo, da tudi v Sloveniji predstavijo Turške šance na Preškem vrhu z arheološkim parkom.
Med drugim bo profesor Sašo Jerše na simpoziju spregovoril o Štajerski, Koroški in Kranjski kot prebivališčih vojne, publicist Peter Fister bo imel predavanje na temo Raziskava posebnih regij in celotnega območja slovenskih protiturških taborov, arheologinja Mateja Ravnik bo imela predavanje z naslovom Bežite, Turki prihajajo, poskus pregleda z arheološkimi raziskavami odkritih ostalin iz časa turških vpadov na območju Slovenije, profesor Vinko Skitek pa bo predstavil protiturške utrdbe na jugovzhodu Koroške v luči arhivskih virov od 15. do srede 17. stoletja.
Simpozija se bo udeležila tudi muzejska svetnica Saša Djura Jelenko, ki bo govorila o slovenjgraškem obrambnem jarku, arheologinja Anja Mihelič Pogorelčnik pa bo predstavila Cerkev sv. Pankracija na grajskem griču nad Starim trgom pri Slovenj Gradcu v času turških vpadov.