»Izbrani lastniki so dokaz, da se znanje, odgovornost in spoštovanje gozda uspešno prenašajo med generacijami ter ostajajo trdni temelji trajnostnega razvoja. Njihova predanost varnemu delu in razumevanju večnamenske vloge gozda pomembno prispeva k odpornosti gozdnih ekosistemov. Prejemniki priznanj predstavljajo najboljše primere dobrih praks in so navdih za vse slovenske lastnike gozdov,« je ob tem poudaril direktor ZGS Gregor Danev.
V Sloveniji je več kot 400.000 lastnikov gozdov, ki s svojim delom vplivajo na stanje in prihodnost slovenskih gozdov. ZGS že več kot četrt stoletja v vsaki od svojih 14 območnih enot izpostavlja tiste, ki izstopajo po skrbnosti, zglednem gospodarjenju, tesni povezanosti z gozdom in razumevanju njegove večnamenske vloge. Posebno vrednost ima tudi tesno sodelovanje lastnikov z javno gozdarsko službo, ki omogoča strokovno, usklajeno in sonaravno upravljanje gozdov po vsej Sloveniji.
»V letošnjem letu beležimo rekordna vlaganja zasebnih lastnikov v gozdove, kar je pohvalno. Leto končujemo brez večjih posledic naravnih ujm, izzivi v prihodnosti pa postajajo tujerodne invazivne vrste in tudi karantenski škodljivci,« je iztekajoče se leto povzel direktor ZGS Gregor Danev.
Med letošnjimi 14 izbranci so tudi agrarna skupnost, ženske lastnice in velik lastnik gozda – izbor zelo dobro odraža raznolikost lastniške strukture v Sloveniji. Prejemniki priznanj Najbolj skrbni lastniki gozda 2025 po območnih enotah ZGS so:
- OE Tolmin: Gregor Kleč
- OE Bled: Jorg Sladič
- OE Kranj: Štefan Tompa
- OE Ljubljana: Julij Jeraj
- OE Postojna: Vojko Celin
- OE Kočevje: Danijel Kljun
- OE Novo Mesto: Peter Pekolj
- OE Brežice: Ernest Podlesnik
- OE Celje: Jože Lebar
- OE Nazarje: Nadškofija Ljubljana
- OE Slovenj Gradec: Danilo In Alenka Kotnik
- OE Maribor: Mihael Grizold
- OE Murska Sobota: Boštjan Petek
- OE Sežana: Agrarna Skupnost Podpeč – Praproče
Priznanja ZGS podeljuje v sodelovanju z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Izbor je letos potekal v Tolminu, kraju z najstarejšo tradicijo gozdnogospodarskega načrtovanja pri nas – njihovi najstarejši ohranjeni načrti za državne gozdove namreč segajo v leto 1770.
Najboljši lastniki so kažipot gospodarjenja z gozdovi v Sloveniji.
Udeležence – izbrane lastnike, revirne gozdarje ZGS, ki tesno sodelujejo z izbranci, številne vodje območnih enot ZGS, gozdarsko kraljico Nejo Kokot in druge – so poleg direktorja ZGS Gregorja Daneva nagovorili še državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Ervin Kosi, župan Občine Tolmin Alen Červ, predsednik Zveze lastnikov gozdov Marjan Hren ter predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije dr. Jože Podgoršek. Vsi so izpostavili pomen sodelovanja, predanosti, varnega dela in spoštovanja gozda.


Državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Ervin Kosi je poudaril pomen zgleda izbranih lastnikov za druge: »Današnje priznanje simbolizira razumevanje trajnostnega, sonaravnega in večnamenskega gospodarjenja z gozdom. Vaša predanost je navdih vsem nam. Z vašimi dejanji dokazujete, da je mogoče usklajevati tradicijo z modernimi pristopi, ekonomske interese z naravovarstvenimi cilji ter osebne ambicije s skupno dobrobitjo.«
Župan Občine Tolmin Alen Červ je poudaril bogato gozdarsko dediščino Posočja ter današnji dogodek povezal z aktualno razstavo v Tolminskem muzeju V objemu gozdov – gospodarjenje z gozdovi Zgornjega Posočja, ki so si jo udeleženci prireditve ogledali po podelitvi: »Tolminsko je od nekdaj tesno povezano z gozdom. Gozd je naš prostor dela, življenja in identitete. Veseli nas, da lahko današnje nagrajence gostimo ravno tukaj, v okolju, kjer ima trajnostno gospodarjenje z gozdovi večstoletno tradicijo. Razstava pa nazorno pokaže, kako je skrb za gozdove vtkana v zgodovino in tudi prihodnost Zgornjega Posočja.«
Predsednik Zveze lastnikov gozdov Slovenije Marjan Hren se je zazrl v prihodnost gospodarjenja z gozdom: »Najbolj skrbni lastniki gozdov so cvet med lastniki gozdov, s svojim delom pa kažipot in najboljši promotorji aktivnega gospodarjenja z gozdovi v Sloveniji.«
Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije dr. Jože Podgoršek je med drugim poudaril, da gozd nima le gospodarske funkcije, pač pa tudi ekološko in socialno: »Pri gospodarjenju z gozdom je pomembna tudi nega in s tem ohranjanje dolgoročnega zdravja gozda.«
Podeljevanju priznanj se je pridružila tudi gozdarska kraljica Neja Kokot.
Posebnost letošnjih priznanj je njihova izdelava, saj gre za unikatne ročne izdelke sodelavca ZGS Tomaža Berceta, ki je v vsak kos vnesel delček slovenske gozdarske identitete. »Gre za kombinacijo oreha za silhueto in ploščico z napisom ter smrekove deske za podlago. Toplina in barvitost oreha sta še posebej primerni za okrasne izdelke, v lesu je lepo vidna igra temnejših in svetlejših odtenkov,« je pojasnil Berce, ki ustvarja pod blagovno znamko Rogovila.
Vir: ZGS





















